Reseller Hosting Nedir?

Reseller Hosting Nedir?
Reseller Hosting Nedir?

<yoastmark class=

İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte birçok kişi ve işletme online varlıklarını güçlendirmek ve büyütmek için web hosting hizmetlerine yöneliyor. Bu noktada bayi hosting veya diğer bir deyişle reseller hosting işletmelere ve bireylere kendi hosting hizmetlerini sağlama imkanı sunan bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bayi hosting veya reseller hosting olarak da bilinen bu hizmet web barındırma sektöründe oldukça popülerdir.

Kısacası bir kişi veya kurumun web hosting şirketinin sunucularını kiralayarak kendi müşterilerine web barındırma hizmeti sunmasını sağlayan bir hosting türüdür.

Reseller Hosting Nasıl Çalışır?

Reseller hosting basit bir işleyişe sahiptir. Öncelikle bir hosting sağlayıcıdan reseller hosting hesabı satın almanız gerekir. Hesabınızı aldıktan sonra size verilen disk alanı, bant genişliği ve diğer kaynakları müşterilerinize dağıtabilirsiniz.

Reseller hosting kullanımı kolay bir arayüze sahip olan bir kontrol paneli olan cPanel ile sıklıkla birlikte kullanılır. cPanel, web sitelerinizi yönetmek için gerekli araçları ve özellikleri sunan popüler bir kontrol panelidir. cPanel’ı kullanarak web sitelerinizi, e-posta hesaplarınızı, veritabanlarınızı ve diğer önemli özellikleri kolayca yönetebilirsiniz.

Sizin gibi bir reseller hosting kullanıcısı müşterilerine kendi hosting paketlerini oluşturma imkanı sunar. Farklı boyutlarda ve özelliklerde hosting paketleri hazırlayabilir ve bunları müşterilerinize sunabilirsiniz. Bu paketler müşterilerin ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre özelleştirilebilir.

Reseller Hosting’in Avantajları Nelerdir?

Reseller hosting’in birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şöyledir;

 • Hosting sağlayıcınız altyapıyı ve teknik desteği yönetirken, siz sadece müşterilerinizle ilgilenirsiniz. Bu şekilde teknik detaylara odaklanmadan işinizi büyütebilirsiniz.
 • Hosting kaynaklarınızı istediğiniz gibi yönetme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.
 • Ek gelir elde etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Mevcut bir işiniz varken de mesai dışında belirli bir çalışma dilimi oluşturarak bu işi yürütebilirsiniz.

Reseller Hosting’in Dezavantajları Nelerdir?

Her hizmette olduğu gibi bu hizmetin de avantajlar olduğu kadar dezavantajlar da bulunmaktadır dezavantajlarından bazıları şöyledir;

 • Reseller hosting kendi hosting hizmetlerinizi yönetmenizi gerektirir. Bu, müşterilerinize teknik destek sağlamak, güvenlik önlemlerini uygulamak ve kaynakları doğru bir şekilde yönetmek gibi sorumlulukları beraberinde getirir.
 • Eğer müşterilerinizin web siteleri büyüdükçe daha fazla kaynağa ihtiyaç duyarsa bu durum performans sorunlarına yol açabilir.
 • Web hosting sektörü oldukça rekabetçidir ve birçok hosting sağlayıcısı bulunmaktadır.
 • Dolayısıyla, müşteri kazanmak ve rekabetin önüne geçmek için etkili pazarlama stratejileri uygulamak önemlidir.

Kimler İçin Uygundur?

Reseller hosting web tasarımcıları, yazılım şirketleri, dijital ajanslar ve kendi işini kurmak isteyen girişimciler için ideal bir seçenektir. Bu sayede farklı web sitelerini tek bir kontrol paneli üzerinden kolayca yönetebilirler.

İş alanları ve bireysel işletmeler şöyledir;

 • Web Tasarımcıları ve Geliştiriciler,
 • Ajanslar ve IT Hizmet Sağlayıcıları,
 • İnternet Girişimcileri,
 • Küçük Ölçekli İşletmeler.

Neden Tercih Edilmelidir?

Bugün oldukça yaygın bir potansiyele sahip olan reseller hosting’in tercih edilme nedenleri arasında en önemli detaylar şöyle sıralanmaktadır;

 • Kendi hosting markanız altında müşteri yönetimi yapma fırsatı elde edersiniz. Müşterilerinizin hesaplarını yönetmek, hosting paketlerini yapılandırmak ve teknik destek sağlamak size bağımsızlık ve kontrol sağlar.
 • Kendi hosting şirketinizi yönettiğiniz için müşterilerinize teknik destek sağlama yeteneğine sahip olursunuz. Hızlı ve güvenilir bir destek sağlayarak müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

Kurumsal Hosting Nedir ? sayfamızı gördünüz mü?